آریا چیله | برترین تولیدکننده مبلمان اداری |
Menu
Menu
صندلی ارگونومیک

ویژگی‌های یک صندلی ارگونومیک

در منزل، محیط کار، خیابان، پارک، سینما، اتوبوس، مترو و همه جا شما برای نشستن به صندلی نیاز دارید. صندلی یکی از وسایلی است که باید در طراحی و ساخت آن حتما استانداردها و نکات ایمنی و حفاظتی رعایت شود. به بیان کلی‌تر یک صندلی خوب یک صندلی ارگونومیک است.

اگر استانداردها و نکات ایمنی رعایت نشود، ممکن است امراضی مانند: کمردرد، پادرد، رماتیسم، آرتروز و ناراحتی‌های عضلانی و اختلالات جسمی و فیزیکی رخ دهد.

یک صندلی ارگونومیک یک صندلی استاندارد است که مانع از صدمه دیدن بدن و ستون فقرات در بلندمدت می‌شود. اما پیدا کردن صندلی ارگونومیک یک مشکل رایج برای آدم‌ها است به ویژه برای افرادی که مایل به خرید مبلمان اداری استاندارد و سازگار با آناتومی بدن انسان هستند. در واقع آنچه در بازار هم صندلی ارگونومیک شناخته می‌‌شود واقعا ارگونومیک نیست. بنابراین مهم است که صندلی خود را از کجا و چه شرکت‌هایی می‌خرید.

صندلی‌های ارگونومیک طوری طراحی شده‌اند که مناسب استفادۀ طیف وسیعی از افراد باشند. از این رو هیچ تضمینی وجود ندارد که آنها ببرای بدن شما هم مناسب باشند. برای مثال، یک صندلی می تواند بیش از حد بلند باشد یا دسته‌های آنقدر کوتاه باشد که برای یک شخص بلند قد سخت باشد آرنجش را روی آن بگذارد یا برای فردی کوتاه قد دسته‌های صندلی بلند باشد. علاوه بر این، صندلی‌ها ممکن است برای هرکاری مناسب نباشند. یکی صندلی برای پشت میز کامپیوتر مناسب است و یک صندلی برای پست میز مطالعه

بنابر این یک صندلی تنها زمانی یک صندلی ارگونومیک است که به طور خاص برای اندازه کاربر (ابعاد بدن) و محلی استفاده از صندلی مناسب باشد. صندلی ارگونومیک را می‌توانید پیدا کنید، اگرچه همیشه یافتن آسان نیست.

علاوه بر همه اینها هر چقدر هم که صندلی محل کار یا اتاف کار شما راحت باشد و یا آنچنانکه گفته می‌شود صندلی ارگونومیک باشد، اگر از آن درست استفاده نکنید، ممکن است عوارض بدی برای بدن شما داشته باشد. آدمی سال‌ها پس از سال‌ها تجربه فهمید که چه صندلی‌ای برای نشستن مناسب‌تر است. پس از آن هم سال‌ها تحقیق شده است که تا بفهمیم که صحیح نشستن روی صندلی چگونه است.

 

ویژگی‌های یک صندلی ارگونومیک

برخی از ویژگی‌های لازم برای صندلی استاندارد از این قیبل است:

  • ارتفاع صندلی

بررسی کنید که ارتفاع صندلی قابل تنظیم باشد. صندلی باید بالا و پایین شود با توجه به اندازه ساق شما یا ارتفاع میز شما در ارتفاع مناسبی قرار گیرد. این ویژگی باعث می‌شود افراد بلند قد و کوتاه بتوانند صندلی را به درستی تنظیم کنند.

  • ارتفاع دسته‌ها

بررسی کنید که آیا ارتفاع دسته‌های صندلی را می‌توان تنظیم کرد یا خیر. تنظیم ارتفاع دسته‌های صندلی باعث می‌شود آدم‌ها برای راحت نشتند روی صندلی لم ندهند و یا برای گذاشتن آرنج روی دسته غوز نکنند.

  • پشتی صندلی

چک کنید که پشتی صندلی در هر دو حالت عمودی و جلو عقب قابل تنظیم باشد و بتوان آن را با قوس کمر تنظیم کرد.

  • عمق صندلی

صندلی را طوری انتخاب کنید که فرد را مجبور کند تا صاف بنشیند. بسیاری از صندلی‌ها مانع از سیخ نشستن فرد می‌شود و فرد در آنها فرو می‌رود.

  • سفتی و نرمی

بالشت‌های صندلی را طوری انتخاب کنید که نه آنقدر نرم باشد که فرد در آن فرو برود و نه آنقدر سفت باشد که بدن فرد خواب برود. علاوه بر آن باید روکش صندلی طوری انتخاب شود که هوا را از خود عبور دهد.

 

نتبجه

صندلی ارگونومیک دارای ویژگی‌هایی است که علاوه بر حفظ سلامتی بدن به افراد کمک می‌کند که بهتر کار کنند. توجه داشته باشید که اگر برای خرید صندلی به فروشگاه رفتید علاوه بر ویژگی‌های ارگونومیک صندلی به ویژگی‌های دیگر آن توجه کنید. بزرگی و کوچکی، سبکی و سنگینی و شکل پایه‌های صندلی از جمله ویژگی‌هایی است که می‌شود به آنها توجه کرد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *